11988

KOROGLU

EŞREFPAŞA/YAĞHANELER DIŞINDA BAŞKA ŞUBEMİZ YOKTUR ! 

ÖNEMLE DUYURULUR.

İşkembe

Fiyat
:
24 TL
Ürün kodu
:
KC1003

İşkembe çorbası dana etinin işkembe (midesinin bir bölümü) kısmından yapılan limonlu ve sarımsaklı bir çorbadır.

Dünyanın birçok mutfaklarında işkembe çorbası yapılır. Bu çorbalara konan malzemeler ülkelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Örneğin Meksika'da yapılan menudo çorbasına soğan, kekik ve pul biber konur.Hindistan'da yapılan çakna çorbası keçi işkembesinden yapılır. Vietnam'da yapılan işkembeli phở çorbasına fesleğen ve fasulye filizleri konarak servis yapılır.

Türkiye'de yapılan işkembe çorbası Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Makedonya Cumhuriyeti ülkelerinde yapılan cinsine çok benzer. Nitekim Bulgaristan ve Makedonya'da Türkçeden geçmiş şkembe çorba (шкембе чорба) adıyla anılır. Yunanistan’daki adı skembés (σκεμπές)’dir. Türkiye ve Balkanlar’daki komşuları birbirlerine çok benzeyen bir işkembe çorbası kültürüne sahiptir. Bu ülkelerin hepsinde işkembe çorbası'na milli bir çorba gözüyle bakılır.

İşkembe çorbasının hazmı kolaydır, sindirim sistemini rahatlatan çalıştıran özelliği idrar söktürücü vasfıyla insan için şifalı bir besin konumundadır. Ayrıca çok miktarda alkollü içki tüketildikten sonra işkembe çorbasının baş ağrısına iyi geldiği inancı yaygındır.